Suomen ennätykset

19.1.2021 Sisäsoudun Säänöt https://www.melontajasoutuliitto.fi/lajit/sisasoutu/sisasoudun-saannot/

7.9. Suomen Ennätykset (SE) kirjaaminen

  • Suomen ennätys kirjataan aina omaan ikäluokkaan riippumatta siitä, missä sarjassa urheilija kilpailee. Sääntöä sovelletaan tästä (19.1.2021) eteenpäin, ei takautuvasti.

     

500M NAISET

U12 Iiris Ijäs Takon Soutajat 01:48,4 31.12.2019
U14 Iiris Ijäs Takon Soutajat 01:43.9 14.11.2020
U16 Anniina Potkonen Takon Soutajat 01:38,3 15.3.2014
U18 Anniina Potkonen Takon Soutajat 01:36,8 14.3.2015
         
U23 Pernilla Böckerman Team Fit Lions 01:39,3 3.4.2021
U23 kevyt Heli Sironen Evijärven Urheilijat 01:46,1 26.1.2018
         
19-29 kevyt Anni Penttilä CrossFit Central Helsinki 01:39,6 18.3.2017
19-29 avoin Sonja Salin CrossFit Lappeenranta 01:31,0 28.3.2018
         
30-39 kevyt Karoliina Koskela CrossFit Lappeenranta 01:40,8 14.3.2015
30-39 avoin Anna Heikkilä CrossFit Kehä 01:34.2 14.11.2020
         
40-49 kevyt Eeva-Riikka Tonteri Keravan Urheilijat 01:42,7 25.02.2021
40-49 avoin Niina Jumppanen Team Newton 01:34.3 20.2.2021
         
50-59 kevyt Liisa Äyrä Evijärven Urheilijat 01:46,0 20.3.2021
50-59 avoin Marika Laaksonen SMARK 01:38,6 20.3.2021
         
60-69 kevyt Leila Mainiemi Sulkavan Urheilijat 01:57,1 24.3.2018
60-69 avoin Mervi Kovanen   01:44,9 07.02.2020
         
70-79 kevyt Leila Björklund Espoon Soutajat 02:12,5 19.3.2016
70-79 avoin Meeri Vaakanainen Keravan Urheilijat 01:59,6 9.3.2019

500M MIEHET

U12 Mikael Tuohioja Takon Soutajat 1:47,4 8.12.2017
U14 Andre Salmi SMARK 01:32,2 14.11.2020
U16 Arttu Härkönen Savonlinnan Soutu 01:20,2 31.12.2019
U18 Arttu Härkönen Savonlinnan Soutu 01:16,9 20.3.2021
         
U23 Joel Naukkarinen Kouvolan Soutajat 01:19,6 19.11.2011
         
19-29 kevyt Joonas Mäkipelto   01:22,2 25.2.2021
19-29 avoin Joel Naukkarinen Nesteen Soutajat 01:14,1 24.2.2021
         
30-39 kevyt Joonas Mäkipelto   01:22,4 1.2.2021
30-39 avoin Petter Fet CrossFit Hämeenlinna 01:17,5 14.3.2015
         
40-49 kevyt Antero Ruuhikorpi Power Team Pori 01:24,2 14.3.2015
40-49 avoin Erno Polus   01:15,7 29.10.2019
         
50-59 kevyt Markku Henriksson Oulun Tarmo 01:27,2 19.3.2016
50-59 avoin Heikki Keskinen Takon Soutajat 01:19,7 18.3.2017
         
60-69 kevyt Heikki Heiskanen Kuusamon Liikuntakeskus 01:31,8 14.4.2014
60-69 avoin Esa Nevalainen   01:25,4 03.12.2016
         
70-79 kevyt Jorma Lehtinen Keravan Urheilijat 01:32,,7 20.3.2021
70-79 avoin Antero Rossi Kouvolan Soutajat 01:31,5 19.3.2016
         
80-89 kevyt Heikki Visala Virtain Urheilijat 01:55,3 9.3.2013
80-89 avoin Lauri Niskanen Kannonkosken Kiho 01:42,7 18.3.2017
         
90-99 avoin Martti Mäkelä Lappajärven Veikot 02:02,9 20.3.2021

1000M NAISET

Alle 12 Iiris Ijäs Takon Soutajat 03:48,7 14.12.2019
Alle 14 Iiris Ijäs Takon Soutajat 03:46,0 08.02.2020
Alle 16 Anniina Potkonen Takon Soutajat 03:29,1 27.12.2014
Alle 18 Anniina Potkonen Takon Soutajat 03:25,0 24.1.2015
         
19-29 kevyt Minna Nieminen Vuoksen Soutajat 03:25,2  29.1.2006
19-29 avoin Sonja Peltola Keravan Urheilijat 03:18,0  23.1.2021
         
U23 kevyt Heli Sironen Evijärven Urheilijat 3:45,5 2.2.2018
         
         
30-39 kevyt Minna Nieminen Vuoksen Soutajat 03:25,2  29.1.2006
30-39 avoin Laila Finska-Bezerra Vuoksen Soutajat 03:21,3  11.4.1999
         
40-49 kevyt Tarja Väisänen Mikkelin Soutajat 03:43,1 08.03.2014
40-49 avoin Marika Kivistö Takon Soutajat 03:27,7 14.1.2009
         
50-59 kevyt Leila Mainiemi SU-41 03:48,2 19.1.2008
50-59 avoin Eeva Rahikka Joutele 03:37,2 17.3.2007
         
60-69 kevyt Ritva Reponen   04:12,2 23.1.2021
60-69 avoin Mervi Kovanen Valkeakoski 03:49,0 11.1.2020
         
70- 79 kevyt        
70- 79 avoin        

1000M MIEHET

Alle 12 Mikael Tuohioja Takon Soutajat 3:54,0 29.12.2017
Alle 14 Martti Kirjola Anjalankosken Soutajat 03:15,0 25.4.2004
Alle 16 Arttu Härkönen Savonlinnan Soutu 03:02,8 09.02.2019
Alle 18 Pekka Mutanen Kouvolan Soutajat 02:59,5 14.11.2009
         
19-29 kevyt Toni Pyykkö Kalmarin Soutajat 03:00,4 19.1.2008
19-29 avoin Joel Naukkarinen Kouvolan Soutajat 02:42,6 28.1.2017
         
30-39 kevyt Toni Pyykkö Kalmarin Soutajat 03:00,4 19.1.2008
30-39 avoin Klaus Geiger Takon Soutajat 02:44,3 17.1.2000
         
40-49 kevyt Toni Pyykkö Takon Soutajat 03:03,6 30.1.2016
40-49 avoin Juha Tuhkasaari Hämeenlinnan Soutajat 02:49,0 25.2.2021
         
50-59 kevyt Markku Henriksson Oulun Tarmo 03:05,7 11.3.2016
50-59 avoin Klaus Geiger Takon Soutajat 02:54,3 30.3.2021
         
60-69 kevyt Heikki Heiskanen Kuusamon liikuntakeskus 03:21,8 3.10.2014
60-69 avoin Esa Nevalainen   03:08,7 27.1.2018
         
70-79 kevyt Aimo Järvelä Evijärven Urheilijat 03:31,1 4.2.2017
70-79 avoin Antero Rossi Kouvolan Soutajat 03:21,7 28.1.2017

2000M NAISET

Alle 16 Anniina Potkonen Takon Soutajat 07:39,5 1.11.2014
Alle 18 Anniina Potkonen Takon Soutajat 07:15,7 23.1.2016
         
Alle 23 kevyt Siiri Saalo Keravan Urheilijat 07:48,5 08.02.2020
Alle 23 Anniina Potkonen Takon Soutajat 07:15,7 23.1.2016
         
19-29 kevyt Minna Nieminen Vuoksen Soutajat 07:03,8 29.1.2006
19-29 avoin Eeva Karppinen Nesteen Soutajat 06:49,2 15.12.2020
         
30-39 kevyt Minna Nieminen Vuoksen Soutajat 07:03,8 29.1.2006
30-39 avoin Laila Finska-Bezerra Nesteen Soutajat 07:02,1 28.4.2000
         
40-49 kevyt Leila Mainiemi Savonlinnan Soutu 07:39,2 3.1.1998
40-49 avoin Marika Kivistö Takon Soutajat 07:13,2 5.2.2011
         
50-59 kevyt Leila Mainiemi SU-41 07:47,3 13.1.2007
50-59 avoin Marika Laaksonen RC SMARK 07:22,4 6.2.2021
         
60-69 kevyt Ritva Reponen Keravan Urheilijat 08:34,5 24.2.2021
60-69 avoin Mervi Kovanen Valkeakoski 07:56,3 08.02.2020
         
70- 79 kevyt Leila Björklund Espoon Soutajat 09:40,0 09.02.2019
 70- 79 avoin Meeri Vaakanainen Keravan Urheilijat 08:55,9 03.02.2018
         
         

2000M MIEHET

Alle 14 Joni Lähde Hämeenlinnan Soutajat 07:20,4 15.11.2003
Alle 16 Elias Haavisto Takon Soutajat 06:42,8 29.12.2017
Alle 18 Harri Soikkeli Valkealan Kajo 06:13,6 28.1.1995
         
Alle 23 Joonas Jousimo Turun Soutajat 6:05,8 21.1.2017
Alle 23 kevyt Antton Koivisto Keravan Urheilijat 6:42,1 6.2.2021
         
19-29 kevyt Kasper Hirvilampi Nesteen Soutajat 06:11,9 09.02.2019
19-29 avoin Klaus Geiger Takon Soutajat 05:46,6 16.2.1997
         
30-39 kevyt Jukka- Pekka Kauppi Soutuseura SMARK 06:13,0 2.2.2013
30-39 avoin Klaus Geiger Takon Soutajat 05:46,6 16.2.1997
         
40-49 kevyt Toni Pyykkö Takon Soutajat 06:25,0 23.1.2016
40-49 avoin Juha Tuhkasaari Hämeenlinnan Soutajat 06:01,4 6.2.2021
         
50-59 kevyt Markku Henriksson Oulun Tarmo 06:36,3 1.2.2014
50-59 avoin Klaus Geiger Takon Soutajat 06:11,2 5.4.2021
         
60-69 kevyt Jaakko Ala-Korte   06:58,9 29.1.2006
60-69 avoin Antero Rossi Iitin Soutajat 06:46,1 19.3.2005
         
70-79 kevyt Jorma Lehtinen Keravan Urheilijat 07:23,2 08.02.2020
70-79 avoin Lasse Mäki Takon Soutajat 07:11,3 6.2.2021
         
80-89 kevyt Aarne Lehtisalo Lappajärven Veikot 8:51,1 21.1.2017
80-89 avoin Lauri Niskanen Kannonkosken Kiho 7:57,3 21.1.2017
90-99 avoin Martti Mäkelä Lappajärven Veikot 9:28,8 06.02.2021

5000M TYTÖT

Alle 12 Iiris Ijäs Takon Soutajat 20:29,6 23.11.2019
Alle 14 Iiris Ijäs Takon Soutajat 19:57,0 15.11.2020
Alle 16 Anniina Potkonen Takon Soutajat 19:28,6 7.12.2014
Alle 18 Anniina Potkonen Takon Soutajat 19:21,3 12.12.2015

 5000M POJAT

Alle 12 Mikael Tuohioja Takon Soutajat 21:59,5 24.11.2017
Alle 14 Andre Salmi Smark 19:07.8 15.11.2020
Alle 16 Arttu Härkönen Savonlinnan Soutu 17:53,3 14.10.2019
Alle 18 Joel Naukkarinen Kouvolan Soutajat 17:18,8 2011

 10000M NAISET

Alle 16 Johanna Soini Kauhajoen Karhu 43:19,5 6.4.2003
Alle 18 Anniina Potkonen Takon Soutajat 39:37,1 15.3.2015
         
U23 kevyt Siiri Saalo Keravan Urheilijat 42:12,9 14.05.2020
         
19-29 kevyt Hanna Tuominen Kouvolan Soutajat 38:08,3 18.4.2009
19-29 avoin Eeva Karppinen Nesteen Soutajat 37:43,8 28.11.2017
         
30-39 kevyt Hanna Tuominen Kouvolan Soutajat 38:08,3 18.4.2009
30-39 avoin Laila Finska-Bezerra Vuoksen Soutajat 37:50,8 24.4.1999
         
40-49 kevyt Minna Karppinen Mikkelin Soutajat 40:22,2 31.3.2012
40-49 avoin Riitta Neuvonen Kaukaan Lylyn Soutajat 39:13,5 24.4.1999
         
50-59 kevyt Leila Mainiemi SU-41 41:13,1 26.4.2008
50-59 avoin Marika Laaksonen SMARK 40:25,4 21.3.2021
         
60-69 kevyt Leila Mainiemi SU-41 44:47,9 25.3.2018
60-69 avoin Päivi Törmä Ikaalisten Soutajat 43:18,3 07.06.2020
         
70-79 kevyt Leila Björklund Espoon Soutajat 51:58,3 20.3.2016
70- 79 avoin Meeri Vaakanainen Keravan Urheilijat 47:13,3 10.3.2019

10000M MIEHET

Alle 16 Pekka Mutanen Anjalankosken Soutajat 37:12,6 15.12.2007
Alle 18 Toni Närväinen Lieksan Loiske 35:04,3 2003
         
U23 Aleksi Penna Keravan Urheilijat 37:08,1 25.3.2018
         
19-29 kevyt Kasper Hirvilampi Nesteen Soutajat 33:56,8 26.10.2019
19-29 avoin Klaus Geiger Takon Soutajat 32:14,0 15.3.1997
         
30-39 kevyt Juha Tella Kahvakopla 34:20,2 15.5.2004
30-39 avoin Klaus Geiger Takon Soutajat 32:14,0 15.3.1997
         
40-49 kevyt Juha Tella Kahvakopla 34:20,2 15.5.2004
40-49 avoin Antti Varis Lieksan Loiske 32:58,4 25.4.1998
         
50-59 kevyt Marko Leppämäki Virtu 35:44,8 21.3.2021
50-59 avoin Rainer Hakamäki Isojoen Urheilijat 34:19,1 22.4.2006
         
60-69 kevyt Jari Ehrnrooth   37:40,1 18.10.2020
60-69 avoin Voitto Pesu Voiton Soutajat 36:38,5 15.4.1996
         
70-79 kevyt Usko Junttila 40:02,0 1999
70-79 avoin Lauri Niskanen Kannonkosken Kiho 38:29,2 22.4.2006
         
80-89 kevyt Heikki Visala Virtain Urheilijat 45:42,1 23.3.2013
80-89 avoin Lauri Niskanen Kannonkosken Kiho 42:55,5 19.3.2017
         
90-99 avoin Martti Mäkelä Lappajärven Veikot 53:40,1 21.3.2021

PUOLIMARATON NAISET

Alle 20v Anniina Potkonen Takon Soutajat 1:25:33,9 23.4.2016
19-29 kevyt Hanna Tuominen Kouvolan Soutajat 1:23:56,3 21.4.2012
19-29 avoin Eeva Karppinen Nesteen Soutajat 1:20:49,1 28.12.2020
         
U23 kevyt Heli Sironen Evijärven Urheilijat 1:33:08.0 21.4.2018
U23 Nicolina Mäkinen Evijärven Urheilijat 1:35:38,0 27.4.2019
30-39 kevyt Hanna Tuominen Kouvolan Soutajat 1:23:56,3 21.4.2012
30-39 avoin Tanja Jantunen Takon Soutajat 1:24:38,0 21.4.2018
         
40-49 kevyt Minna Karppinen Mikkelin Soutajat 1:27:40,8 21.4.2012
40-49 avoin Ilona Hiltunen Nesteen Soutajat 1:25:57,3 28.12.2020
         
 50- 59 kevyt Leila Mainiemi SU-41 1:31:10,3 2011
50-59 avoin Maija Virta Joutele 1:29:48,7 26.4.2014
         
60-69 kevyt Arja Ahti Joutele 1:39:13,1 26.4.2014
60-69 avoin Päivi Törmä Ikaalisten Soutajat 1:36:25,7 21.4.2020
         
70-79 avoin Meeri Vaakanainen Keravan Urheilijat 1:42:06,0 21.4.2018

PUOLIMARATON MIEHET

U18 Miska Bäckmann Keravan Urheilijat 1:31:48,0 21.4.2018  
Alle 20v Joel Naukkarinen Kouvolan Soutajat 1:14:56,9 21.4.2012  
19-29 kevyt          
19-29avoin  Joel Naukkarinen Kouvolan Soutajat 1:14:56,9 21.4.2012  
40-49avoin Henry Viholainen Forssan salama 1:14:19,5 4.12.2019  
60-69 kevyt Jari Ehrnrooth   1:21:07,6 13.10.2019  
70-79 kevyt Jouko Tyrkäs Keravan Urheilijat 1:27:41,6 5.12.2020  
70-79 avoin Jouko Tyrkäs Keravan Urheilijat 1:27:41,6 5.12.2020  
80-89 avoin Usko Junttila Kokkolan Veikot 1:36:55,5 23.4.2017  

MARATON NAISET

19- 29 avoin Eeva Karppinen Nesteen Soutajat 2:48:29,6 22.12.2019
30-39 kevyt        
30-39 avoin Marika Laaksonen Soutumiehet 3:02:34,2 6.3.2005
40-49 avoin Ilona Hiltunen Nesteen Soutajat 2:58:05,1 01.05.2020
50-59 kevyt Marja Liedes- Kauppila Pakilan Veto 3:23:37,4 8.12.2018
60-69 avoin Päivi Törmä Ikaalisten Soutajat 3:23:36,5 08.05.2020
70-79 avoin Meeri Vaakanainen Keravan Urheilijat 3:36:22,2 26.12.2020

MARATON MIEHET

19-29 kevyt Jyrki Kiviniemi Nesteen Soutajat 2:34:46,6 23.4.2016
19-29 avoin Joel Naukkarinen Nesteen Soutajat 2:26:00,5 25.4.2015
         
30-39 kevyt        
30-39 avoin Arvo Luts Rautakourat 2:34:02,9 2013
         
40-49 kevyt Jyrki Kiviniemi Nesteen Soutajat 2:34:46,6 23.4.2016
40-49 avoin Antti Varis Lieksan Loiske/ Rajavartiolaitos 2:26:40,1 7.3.2004
         
50-59 kevyt Jari Haverinen SMARK 2:41:51,9 23.4.2017
50-59 avoin Antti Varis Valkeala 2:29:47,9 17.4.2011
         
60-69 kevyt Jari Ehrnrooth   2:50:17,6 27.10.2019
60-69 avoin Antti Varis   2:32:47,0 21.4.2018
         
70-79 kevyt Jouko Tyrkäs Keravan Urheilijat 3:02:24,6 26.12.2020
70-79 avoin Jouko Tyrkäs Keravan Urheilijat 3:02:24,6 26.12.2020

JOUKKUE 2X1000M

Naiset VUOKSEN SOUTAJAT 03:25,1 10.4.1999
  Laila Finska-Bezerra    
  Päivi Parikka-Sinisalo    

JOUKKUE 4X1000M

Kevyt sekari Takon Soutajat 03:32,5 23.1.2016
  Tuija Saastamoinen    
  Kathleen Hendry    
  Pekka Mäkelä    
  Antti Järvinen    
       
Naiset TAKON SOUTAJAT 03:28,0 31.1.2015
  Ulla Varvio    
  Johanna Haavisto    
  Saara Taponen    
  Anniina Potkonen    
       
Miehet Nesteen Soutajat 02:52,5 23.1.2016
  Joel Naukkarinen    
  Antti Kilpeläinen    
  Martti Kirjola    
  Antti Kirjola